Урок по английскому в 5 классе по теме « My House» Общественно-гуманитарное направление Хасенова Сания Рахимжановна учитель английского языка Коммунальное государственное учреждение «Кенаральская СШ» отдела образования акимата Федоровского района Костанайской области село Кенарал Company LOGO LOGO
www.themegallery.com!11 Формирование положительной мотивации к изучению английского языка, лексических навыков, совершенствование навыков монологической и диалогической речи, закрепление грамматических навыков и умений употребления в речи оборота There are/ there is. Воспитывать у учащихся чувства любви и ответственного отношения к своему дому, родному очагу; формировать положительные качества характера: доброжелательность, активность, уважать мнение других, умение выслушать собеседника, сплоченно работать в командах, Развивать умение систематизировать знания, память, креативное мышление, логику изложения в устной речи. Цель урока: Вывести учащихся на творческий уровень владения устной речью и применения лексики по теме, формирование коммуникативной и социокультурной компетенций. Развивающие Воспитательные LOGO
www.themegallery.com Планируемые результаты: Проявлять честность во время учебной деятельности, доброжелательности по отношению к одноклассникам, учителю, обществу, бережно относиться к школьному и домашнему имуществу. Предметные Личностные Системно- деятельностные Знать и уметь использовать активную лексику для описания дома, уметь употреблять конструкцию There are There is, понимать содержание услышанного и прочитанного мини- текста Применять изученный лексико- грамматический материал для построения диалогического и монологического высказывания, описывая свой дом. LOGO
www.themegallery.com Материальное обеспечение урока: Оборудование: видеопроектор, интерактивная доска, карточки для групповой формы работы, компьютер Понятие о звуках, буквах Межпредметные связи Русский язык Казахский язык Понятие о буквосочетаниях для учителя: CD-проигрыватель, карточки из набора демонстрационного материала; -для учащихся: учебник, рабочая тетрадь Наглядность: иллюстрации, изображающие различные комнаты в квартире и предметы мебели. . LOGO
www.themegallery.com Ход урока: -Who is on duty today? Who is absent? What season is it now? -What month is it now? -What day is it now? -What date is it now? T: Good morning, children! I am glad to se you! How are you today? I am glad that you are well. 1. Организационный момент. Приветствие. Рапорт дежурного. Ответы на вопросы учителя. 2.Listen and learn Track 38 What are we going to speak about at the lesson as you think? Введение в иноязычную атмосферу. Everybody can take part in the competitions. You will do some exercises and receive for the right answer and for the wrong answer . Be attentive and serious. At the end of the lesson we’ ll count all pluses and minuses and get a score. According it you will get your marks. Dear pupils, today we will remember all what we know about house, flat or room. All of us have our own home. We will speak about it, remember all the furniture of your room. How would you like to work at the lesson: everybody for himself or in teams? In teams? Then let us divide into two teams/ That’s well. The work in teams more opportunities for all pupils/ LOGO
www.themegallery.com Greetings Phonics Choose : True or False Guess the furtiture Proverbs Describe rooms Lexical Listen and read LOGO
www.themegallery.com A B C D 80% 90% 30% 55% You must respect each other. You must listen to each other attentively. You shouldn’t interrupt each other. Be responsible for the whole group. Rules of working in groups: You must be polite. LOGO
www.themegallery.com Click pictures Lexical Text in here Text in here Your text in here Your text in here Your text in here Fridge Your text in here Your text in here Your text in here Hall glass gas-stove LOGO
www.themegallery.com Match words and pictures ThemeGallery is a Design Digital Content & Contents mall developed by Guild Design Inc. Text in here Text in here bathroom Bookcase Bedroom Bed dishwasher dining room desk door Text in here computer clock cooker coffee maker Carpet chair LOGO
www.themegallery.com Text in here Text in here Your text in here Your text in here shower study sofa Your text in here Your text in here vacuum cleaner vase Text in table toaster toilet television LOGO
www.themegallery.com Text in here Text in here Your text in here Your text in here kitchen kettle Your text in here Your text in here microwave mirror living room lamp LOGO
www.themegallery.com ThemeGallery is a Design Digital Content & Contents mall developed by Guild Design Inc. Text in here Text in here washing machine window wardrobe Your text i Your text i chair kitchen Text in here Your text in here Your text in here Your text in here Your text in here LOGO
www.themegallery.com We sleep on it bed We can eat at it. table We can sit, sleep or watch TV on it. sofa We can sit on it. Chair Guess the furniture: It is for books. bookcase Match the words and pictures LOGO
www.themegallery.com We can rest, sit on it.. armchair It is on the wall. It is for books. bookshelf It is for dishes. sideboard When we look at it we see ourselves. mirror Guess the furniture: It is for our clothes. wardrobe Match the words and pictures LOGO
www.themegallery.com Видео toaster fridge table table microwave kettle dishwasher cooker Coffee-maker LOGO
www.themegallery.com Washing machine toilet Vacuum cleaner shower LOGO
www.themegallery.com bookcase window bed carpet computer desk chair LOGO
www.themegallery.com sofa armchair bookcase mirror table TV-set door LOGO
www.themegallery.com Rooms in my house. Phonics ou mouse house Tch ch chair watch kitchen ng living room reading dining Sh washing machine shower Listen and read (Vocabulary ) Работа в тетради Watch TV-living Sleep play do h/w-bedroom Cook eat-kitchen Listen and read Choose: true or false 1 There is a living room in Anar’s house 2. There is not a bathroom in her house. 3. There is her bedroom in the house. 4. There is not a TV in the living room. Listen and read My House (track 38) This is my house. My house is big and new. There are two floors in my house. There is a beautiful garden. I love my house. Describe the rooms. LOGO
Phisical minute track 18 Минутка релаксации. Pupils, you worked hard,you are tired. Now relax a little. Ученики под музыку поют и выполняют упражнения: www.themegallery.com LOGO
www.themegallery.com bathroom Living room kitchen Dining room study Describe the rooms Click to edit title style Adjectives: Comfortable - комфортный Cosy - уютный Nice - милый Beautiful - прекрасный Wonderful - замечательный Modern - современный LOGO
www.themegallery.com LOGO
Hall Lamp Bag Door Wall Floor Telephone Complete sentences There is There are LOGO
Armchair Table Lamp Carpet Picture Window Wall floor Living room LOGO
Bedroom bed Window Picture Lamp Wall floor LOGO
bathroom Wall Floor Bath Picture Toilet lamp LOGO
Computer Table Chair Book Window Door Floor Telephone flower study LOGO
Window Floor Window Table lamp Dining room LOGO
Proverbs Dear children, we learned a lot of proverbs. When we travel, we always remember our home and say: East or West, home is best. There is no place like home. These English proverbs have the same meaning like Russian proverb : В гостях хорошо, а дома лучше. It means we like our home, the place where we live. We miss our home anywhere we were. www.themegallery.com LOGO
Рефлексия Светофор Подведение итогов, выставление оценок. Учащиеся поют под музыку песни на английском языке в знак того, что в трудном состязании на уроке победила дружба, потому что все очень старались, активно работали и получили хорошие оценки. Учащиеся оценивают друг друга. Well done, children! Информация о домашнем задании: нарисовать «Дом моей мечты» www.themegallery.com LOGO
Список источников 1. Учебник 5 класса Т. Аяповой Уакбаевой 2.English Рахимжанова С и Волкова А Интернет ресурсы Секреты английских звуков Н.К. Малышева Руководство для учителя издание первое www.themegallery.com LOGO
Thank You ! Company LOGO LOGO